niedziela, 17 listopada 2013

68 lat po ...


Remontując bardzo stare budynki można w nich znaleźć przeróżne rzeczy.
Od starych gazet, wyrobów jubilerskich i pieniędzy po pozostałości raczej wojenne.
Posted by Picasa

piątek, 15 listopada 2013

piątek, 8 listopada 2013

Krok po kroku ocieplenie i zabudowa g/k na poddaszu


Jak wykonać prace związane z ociepleniem i zabudową poddasza?
Od czego zacząć? Jakie materiały? Jakie narzędzia?
Już wkrótce na moim kanale YT.
Posted by Picasa

sobota, 26 października 2013

Błędy przy ocieplaniu dachu

 Dość "niespotykany" widok efektów pracy regipsiarzy.
Jeżeli zlecasz osobom trzecim (zleceniobiorcy) wykonanie ocieplenia dachu to, bądź tak łaskaw
i odbieraj etapy zanikające jak ułożenie izolacji termicznej, montaż paroizolacji  itp. prac które zostaną zakryte płytą gipsowo-kartonową nim dokonasz zapłaty za usługę.
Taki montaż izolacji jest niedopuszczalny podobnie jak pozostawianie mniejszych szczelin pomiędzy poszczególnymi płytami wełny, a które można zobaczyć "gołym okiem"..
Posted by Picasa

poniedziałek, 14 października 2013

Ścianki działowe na poddaszu cz.1

Wstępne ustawienie konstrukcji rusztu dla ścianki działowej.
U podstawy konstrukcji zostało wykonane płytowanie i zamocowany został pas styropianu o grubości 1cm jako dylatacja. Kolejny etap po wykonaniu jastrychów (mokrych) i po montażu wełny pomiędzy krokwiami.
Umieszczę więcej zdjęć łącznie ze szczegółami.

wtorek, 6 sierpnia 2013

Czym zamocować uchwyty, wieszaki

dla sufitu podwieszanego lub okładziny sufitu do stropu masywnego?

Gwóźdź wbijany czyli stalowy kołek szybkiego montażu 6x40mm.
Uwaga. Otwór montażowy wykonać maksymalnie na głębokość równą długości gwoździa (40mm).
Posted by Picasa

piątek, 21 czerwca 2013

Masa do szpachlowania łączeń płyt g/k. Jak ją przygotować?

 Czy wiesz jak najłatwiej wymieszać proszkową masę szpachlową? jakie zachować proporcje woda gips? Jak mieszać by nie zawierała grudek i utrzymała długi czas pracy?.
Odpowiedzi już wkrótce na moim kanale Youtube.
Pozdrawiam
Posted by Picasa

niedziela, 26 maja 2013

Tynk dekoracyjny ... Kamyk, nie kamyk


Odrobina gipsu, kilka drobiazgów i ? jak widać
Posted by Picasa

Narzędzia do szpachlowania

Kilka przydatnych narzędzi ułatwiających szpachlowanie jak tace, miski, szpachelki, pace, szlifierki do gipsu czy szczudła.


Tacka na gips


Szpachelki 150, 250 i 350

Mieszadło do przygowania zapraw.

Szlifierka do gipsu


Szlifierka do gipsu





Szczudła

Posted by Picasa

Szpachelki, miska i pace do szpachlowania.


Szpachelka 250mm i paca 350mm


Szpachelka 350mm i paca 405mm


Miska na gips i szpachelki 250,350mm


Szpachelki, miska i pace
Posted by Picasa

niedziela, 7 kwietnia 2013

Połączenie ślizgowe, narożnik wewnętrzny.

 Tak wygląda surowe zakończenie płytowania ścianki działowej z płyt gipsowokartonowych (g/k) na styku ze ścianą masywną. Przed płytowaniem naklejamy taśmę poślizgową na ścianę masywną stycznie do ściennego profila nośnego. Montująć płyty g/k pozostawiamy 5mm szczelinę (ściana - krawędź płyty). W przypadku gdy ścianka jest styczna do wykończonego sufitu tam również przed płytowaniem naklejamy taśmę poślizgową jak i również zachowujemy w/w odstęp krawędzi płyt od sufitu.
Taśma poślizgowa to jednostronnie klejąca folia PCV. Zastosować można też papierową taśmę przekładkową dostępną (na terenie Polski) jedynie w ofercie Knauf.
Jak krok po kroku szpachlować i ostatecznie wykończyć spoinę ślizgową zobaczycie wkrótce na moim kanale Youtube.  Link pojawi się po umieszczeniu filmu.
P.s.
Dlaczego wykonuje się takie połączenie tj. jaki jest sens zostawiania szczeliny by następnie wypełniać ją gipsem? nie lepiej dosunąć płytę do ściany?. Opiszę to, przy okazji tematu o ścianach i sufitach ognioochronnych.
Pozdrawiam
Posted by Picasa

środa, 3 kwietnia 2013

Na poddaszu epizod nazwijmy go 1. paroizolacja

Przy ocieplaniu i zabudowie poddasza wykonujemy montaż paroizolacji której zadaniem jest zabezpieczenie izolacji cieplnej przed przenikaniem pary wodnej z wnętrza budynku. Wiemy, że nadmierne gromadzenie się pary może (szczególnie zimą przy pogorszonej wentylacji połaci dachowej zasypanej śniegiem) doprowadzić o wytworzenia kondensatu  który, to pogarsza właściwości izolacyjne izolatora np. wełny mineralnej. W handlu dostępne są różne rodzaje folii paroizolacyjnych jak np. folie metalizowane których cechą jest zdolność "odbijania ciepła". By wykorzystać tę zdolność producenci zalecają zachowanie odstępu pomiędzy powierzchnią folii a poszyciem wykończeniowym jak np. płytami gipsowo-kartonowymi. Nie ma większego problemu gdy dach ocieplamy wyłącznie pomiędzy elementami konstrukcyjnymi więźby dachowej. W takim układzie bezpośrednio po zamontowaniu izolacji przystępujemy do montażu paroizolacji, a następnie wykonujemy ruszt dla płyt g/k i tym sposobem uzyskujemy pustkę.
Ale co zrobić gdy wykonujemy dodatkową izolację zakrywającą elementy konstrukcyjne więźby układając izolację pod rusztem dla płyt g/k? Dokładnie to mamy sytuację typu: ruszt stalowy na wieszakach do poddaszy popularnie zwanych grzybkami. Jak wykonać pustkę powietrzną pomiędzy płytami g/k a metalizowaną folią paroizolacyjną?. Otóż sprawa jest prosta. Po zamontowaniu paroizolacji do profili montujemy pasy płyty gipsowej o szerokości profila tj. dla profila sufitowego CD60 będą to pasy o szerokości 60mm mocowane wkrętami 3,5x25mm w odstępach max  40cm, następnie montujemy płyty mocując je wkrętami 3,5x35mm w odstępach co max 17cm lub tak by na szerokości płyty (120cm) umieścić w równych odstępach nie mniej jak 9 wkrętów. 
Pozdrawiam Życząc sukcesów w pracy.
Gipskarton - Emeryt..
O jakich foliach mowa? np:  Dorken Reflex. Dlaczego? bo jest to produkt z pełnym wsparciem elementów montażowych jak taśmy i kleje-uszczelniacze.

czwartek, 7 marca 2013

MUD-PRO2.


Dozownik masy spoinowej na taśmy narożnikowe. Do narożników wewnętrznych i zewnętrznych.
Do montażu wszystkich narożników Strait-Flex można stosować do narożników No-Coat np. Ultra-Flex.

niedziela, 24 lutego 2013

Sufit pod wielką płytą

Częstym problemem napotykanym w budownictwie z "wielkiej płyty" są pęknięcia i rysy na sufitach.
Jednym z rozwiązań pomagającym uporać się z takimi problemami może być wykonanie okładziny sufitu z zastosowaniem elementów suchej zabudowy wnętrz czyli płyty gipsowo-kartonowej i profili kapeluszowych. Profil ten ma jedynie 15mm grubości co przy wykonaniu płytowania płytą standardową o grubości 12,5mm daje 2,75cm łącznej grubości zabudowy. Profil mocujemy za pomocą stalowych kołków do szybkiego montażu 6x40, a w przypadku stropów z pustaka odpowiednich wymiarowo dybli do pustych przestrzeni.

Widoczne otwory montażowe
 - profil nie wymaga stosowania wieszaków czy uchwytów jak profile sufitowe CD60. 

Powyższy przykład nie jest jedynym z powodzeniem zastosujemy go do wykonania okładziny pod dolnym pasem wiązarów/jętek/kleszczy, zabudowy strychu, okładzin ścian masywnych czy szkieletowych itp.