niedziela, 7 kwietnia 2013

Połączenie ślizgowe, narożnik wewnętrzny.

 Tak wygląda surowe zakończenie płytowania ścianki działowej z płyt gipsowokartonowych (g/k) na styku ze ścianą masywną. Przed płytowaniem naklejamy taśmę poślizgową na ścianę masywną stycznie do ściennego profila nośnego. Montująć płyty g/k pozostawiamy 5mm szczelinę (ściana - krawędź płyty). W przypadku gdy ścianka jest styczna do wykończonego sufitu tam również przed płytowaniem naklejamy taśmę poślizgową jak i również zachowujemy w/w odstęp krawędzi płyt od sufitu.
Taśma poślizgowa to jednostronnie klejąca folia PCV. Zastosować można też papierową taśmę przekładkową dostępną (na terenie Polski) jedynie w ofercie Knauf.
Jak krok po kroku szpachlować i ostatecznie wykończyć spoinę ślizgową zobaczycie wkrótce na moim kanale Youtube.  Link pojawi się po umieszczeniu filmu.
P.s.
Dlaczego wykonuje się takie połączenie tj. jaki jest sens zostawiania szczeliny by następnie wypełniać ją gipsem? nie lepiej dosunąć płytę do ściany?. Opiszę to, przy okazji tematu o ścianach i sufitach ognioochronnych.
Pozdrawiam
Posted by Picasa

środa, 3 kwietnia 2013

Na poddaszu epizod nazwijmy go 1. paroizolacja

Przy ocieplaniu i zabudowie poddasza wykonujemy montaż paroizolacji której zadaniem jest zabezpieczenie izolacji cieplnej przed przenikaniem pary wodnej z wnętrza budynku. Wiemy, że nadmierne gromadzenie się pary może (szczególnie zimą przy pogorszonej wentylacji połaci dachowej zasypanej śniegiem) doprowadzić o wytworzenia kondensatu  który, to pogarsza właściwości izolacyjne izolatora np. wełny mineralnej. W handlu dostępne są różne rodzaje folii paroizolacyjnych jak np. folie metalizowane których cechą jest zdolność "odbijania ciepła". By wykorzystać tę zdolność producenci zalecają zachowanie odstępu pomiędzy powierzchnią folii a poszyciem wykończeniowym jak np. płytami gipsowo-kartonowymi. Nie ma większego problemu gdy dach ocieplamy wyłącznie pomiędzy elementami konstrukcyjnymi więźby dachowej. W takim układzie bezpośrednio po zamontowaniu izolacji przystępujemy do montażu paroizolacji, a następnie wykonujemy ruszt dla płyt g/k i tym sposobem uzyskujemy pustkę.
Ale co zrobić gdy wykonujemy dodatkową izolację zakrywającą elementy konstrukcyjne więźby układając izolację pod rusztem dla płyt g/k? Dokładnie to mamy sytuację typu: ruszt stalowy na wieszakach do poddaszy popularnie zwanych grzybkami. Jak wykonać pustkę powietrzną pomiędzy płytami g/k a metalizowaną folią paroizolacyjną?. Otóż sprawa jest prosta. Po zamontowaniu paroizolacji do profili montujemy pasy płyty gipsowej o szerokości profila tj. dla profila sufitowego CD60 będą to pasy o szerokości 60mm mocowane wkrętami 3,5x25mm w odstępach max  40cm, następnie montujemy płyty mocując je wkrętami 3,5x35mm w odstępach co max 17cm lub tak by na szerokości płyty (120cm) umieścić w równych odstępach nie mniej jak 9 wkrętów. 
Pozdrawiam Życząc sukcesów w pracy.
Gipskarton - Emeryt..
O jakich foliach mowa? np:  Dorken Reflex. Dlaczego? bo jest to produkt z pełnym wsparciem elementów montażowych jak taśmy i kleje-uszczelniacze.